بلیط قطار

خرید بلیط قطار به صورت آنلاین چند سالی است که در کشور ما نیز جا افتاده و یکی از نمونه های استفاده از تکنولوژی روز دنیا و کاشتن از مشکلات اجتماعی خرید بلیط قطار و آسایش بیشتر مسافران عزیز است.

این فرآیند با فراهم کردن زمینه های لازم برای سفرهای درون شهری و کم کردن هزینه ها و جلوگیری از تلف شدن زمان می تواند نقش موثری در ارائه خدمات به مسارفان داشته باشد.

راهنمای خرید بلیط قطار

در همین جهت سایت لی تور نیز اقدام به راه اندازی بخشی برای خرید بلیط قطار کرده است تا مسافران عزیز بتوانند به راحتی از طریق اینترنت بلیط قطار دلخواه خودشان را خریداری کنند و سفر خودشان را به هر مقصدی که دوست دارند شروع کنند. در زیر با مراحل خرید اینترنتی بلیط قطار بیشتر آشنا می شویم.

خرید آنلاین بلیط قطار

ابتدا باید در سایت لی تور ثبت نام کنید.

شما با مراجعه به سایت لی تور و انتخاب خرید آنلاین می توانید بلیط موردنظر خودتان را از سایت لی تور خریداری کنید.

بعد وارد قسمت ورود به سامانه خرید شوید و همه بخش های لازم برای ثبت نام را در فرم پیش رو پر نمایید. شما در این قسمت نام کاربری و پسوردی برای حساب خودتان دریافت می کنید که برای دفعات بعد باید این دو مورد را وارد کنید و به بخش ناحیه کاربری خودتان در سایت لی تور شوید.

شما برای پرداخت قیمت بلیط باید یک کارت بانکی معتبر از بانک های معتبر داشته باشید و رمز دوم آن را فعال کرده باشید.

خرید آنلاین بلیط از همه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است. همچنین شما در انتهای خرید اگر به هر دلیلی از خرید بلیط قطار انصراف دهید قیمت بلیط قطار به کارت بانکی شما عودت داده خواهد شد.

شما از طریق سایت لی تور می توانید به قطارهای شرکت های مختلف ریلی کشور به ویژه رجاء دسترسی داشته و بلیط دلخواه خودتان را از این شرکت های ریلی خریداری کنید.

برای خرید لازم است تا مرورگر شما نرم افزار اینترنت اکسپلورر (IE) نسخه ۵، ۵ یا بالاتر و یا گوگل کروم و فایرفاکس باشد تا به راحتی خرید خود را انجام دهید. شما بعد از خواندن «ضوابط خرید آنلاین بلیط شرکت قطارهای مسافری» و «راهنمای استفاده از سامانه خرید آنلاین بلیط قطار» می توانید به سامانه خرید وارد شوید و بلیط موردنظر خودتان را با راهنمایی های صورت گرفته خریداری نمایید.

پرداخت قیمت بلیط قطار

بعد از اینکه اطلاعات شخصی و مسافرتی خودتان و همراهانتان را وارد کردید، به قسمت پرداخت هزینه بلیط هدایت می شوید که با انتخاب بانک، می توانید عملیات بانکی پرداخت قیمت بلیط قطار را انجام دهید.

بعد از پرداخت قیمت بلیط باید اطلاعات بلیط را که شامل شماره سریال بلیط، مبدا و مقصد سفرتان، اسامی مسافران و زمان حرکت شما، درجه قطار و شماره سالن و صندلی را در جایی بنویسید. این ها به ایمیل شما فرستاده می شوند یا اینکه با مراجعه به بخش کاربری سایت می توانید آنها را مشاهده کنید.

از بلیط قطار صادر شده خودتان حتما پرینت تهیه کنید و یا اینکه می توانید در زمان مانده به حرکت قطار، به مرکزهای فروش بلیط مراجعه کنید و مشخصات بلیط خودتان را با دادن کارت ملی یا یک کارت شناسایی معتبر بدهید تا این مراکز از بلیط شما پرینت بگیرند و تحویل شما بدهند.

صدور بلیط قطار توسط این مراکز هزینه ای برای شما ندارد و کاملا رایگان است.

  • نکته های مهم در هنگام خرید بلیط قطار به صورت اینترنتی

هر شخصی به صورت روزانه تا سقف سه میلیون ریال می تواند بلیط تهیه کند و یا به عبارتی دیگر هر شخصی می تواند روزانه فقط 21 عدد بلیط قطار خریداری نماید.

اگر در مراحل خرید بلیط قطار مشکلی پیش آمد، قبل از آنکه کاری بکنید، گزارش های خرید صادر شده را کنترل کنید.

توجه داشته باشید که تنها قسمتی از بلیط های قطار در سامانه های اینترنتی فروش بلیط قطار فروخته می شود. پس اگر در سامانه نتوانستید بلیط موردنظرتان را پیدا کنید و هنوز زمانی برای حرکت قطار مانده است می توانید به نمایندگی های فروش بلیط قطار سری بزنید. شاید این مراکز هنوز بلیطی داشته باشند.

[caption id="attachment_4106" align="alignnone" width="600"] بهترین نوع قطار کدام است[/caption]

البته در برخی از پیش فروش های بلیط ، فروش به صورت هماهنگ به وسیله اینترنت و نمایندگی های فروش فروخته می شود. یعنی هر بلیطی که در نمایندگی های فروش موجود باشد در سامانه های آنلاین فروش بلیط قطار نیز قابل خریداری است.

اگر از حساب کاربری و پسورد خودتان استفاده های غیرشخصی بکنید احتمال حذف کاربری شما از سامانه وجود دارد.

جانبازان و خانواده معظم شهدا باید برای تهیه بلیط از بخش درخواست های ویژه در بالای صفحه اول اقدام به خرید بلیط قطار نمایند.

برای اینکه بتوانید کوپه ای از قطار را به صورت دربست رزرو کنید باید از بخش درخواست های ویژه آیتم مربوط به خرید دربست بلیط قطار را فعال نمایید.

اطلاعات بلیط خریداری شده توسط شما بالافاصله بعد از خرید به ایمیل شما فرستاده می شود. پس بعد از خرید ایمیل خودتان را کنترل کنید و از فرستاده شدن مشخصات اطمینان حاصل کنید.

اگر در موقع خرید بلیط با ایرادی مواجه شدید، اول گزارش های خرید و موجودی حساب تان را کنترل کنید و اگر مشکلی بود با همکاران ما در لی تور تماس بگیرید.

هم اکنون امکان خرید بلیط قطار برای تمامی قطارهای ریلی داخلی میسر شده است و امکان خرید بلیط قطارهای بین المللی و بلیط حمل خودرو میسر نمی باشد.

اگر بلیط خریداری شده از باجه های فروش بلیط را گم کردید در ساعات اداری به باجه خدمات مسافران ایستگاه راه آهن شهر خودتان مراجعه نمایید.

خرید بلیط قطار به وسیله تمامی کارت های بانکی عضو شتاب ممکن است و فقط نیاز به داشتن رمز دوم کارت خود دارید. در زمان استرداد هزینه بلیط نیز شماره کارت بانکی خودتان را درج می کنید تا هزینه های استرداد بلیط به حساب تان واریز شود.

اگر سهمیه موردنظر خودتان را به صورت درستی انتخاب نکنید، بلیط شما پرینت نخواهد شد و از سوار شدن شما به قطار جلوگیری خواهد شد.

در موقع خرید بلیط قطار ابتدا مقصد خودتان را مشخص کنید و با توجه به آن اقدام به خرید بلیط قطار کنید. به عنوان مثال اگر قصد سفر به مشهد را دارید از قطارهای درجه یک استفاده کنید چون مسیر طولانی است در طول راه کمتر اذیت می شوید.

پیشنهاد می کنیم در مسیرهای طولانی به هیج وجهی از قطارهای اتوبوسی استفاده نکنید زیرا این قطارها در زمان طولانی شما را خسته می کنند.

در صورتی که از طریق اینترنت بلیط قطار خودتان را تهیه کرده اید، در انتها حتما از آن پرینت بگیرید و به همراه خود به ایستگاه ببرید. دقت کنید که ماشین بارکدخوان ایستگاه، نمی تواند بارکد بلیط قطار شما را از روی تلفن همراه یا تبلت بخواند و در صورت پرینت نکردن بلیط تان توسط ماموران ایستگاه جریمه خواهید شد.

در طول مسیر در داخل قطار بلیط خودتان را در جایی آسان بگذارید تا هر وقتی که به آن نیاز داشتید مثل زمانی که ماموران قطار بلیط ها را کنترل می کنند، بتوانید آن را به آسانی به آنها نشان بدهید.

در برخی از قطارها امکان رزرو غذا نیز وجود دارد و این امکان به همراه خرید بلیط قطار ارائه می شود. به همین خاطر اگر شما می خواهید در قطار غذایی بخورید در هنگام خرید بلیط قطار می توانید هزینه آن را نیز به همراه قطیمت بلیط قطار پرداخت کنید.

در قطار مراقب اشیا و ساک های خودتان باشید. از آنجایی که در قطار قسمت مجزایی برای بار شما وجود ندارد، احتمال اینکه وسایل تان گم یا ربوده شود وجود دارد.

پیش از سفر با قطار، مراحل سفرتان و به خصوص تعداد مسافرانی که با شما هستند را به صورت دقیق برنامه ریزی کنید. تعداد مسافران و مشخصات کامل آنها در خرید بلیط قطار بسیار مهم است.

استرداد بلیط آنلاین قطار

اگر به هر دلیلی از خرید بلیط قطار منصرف شدید می توانید با مراجعه به بخش استرداد بلیط، بلیط خریداری خودتان را پس بدهید و با توجه به زمان حرکت قطار بعد از کسر مبلغی مابقی قیمت بلیط قطار خودتان را دریافت کنید.

نخست بلیط خودتان را با نوشتن یکی از موردهای شماره بلیط ، اطلاعات مسافر، یا زمان حرکت قطار انتخاب کرده و بعد بلیط مورد استرداد را مشخص کنید تا بلیط شما از حالت رزرو خارج شود و مبلغ شما به حساب تان واریز شود. قبل از استرداد بلیط به پیام هایی که در سامانه برای شما ظاهر می شود توجه کنید.

توجه داشته باشید که مبلغی که به شما برگردانده می شود با شرایط زیر محاسبه می شود.
بلیطی که تا یک ساعت بعد از خرید استرداد شود، تمام قیمت بلیط بدون کسر هیچ هزینه ای بازپس داده می شود.

بلیط خریداری شده تا ساعت ۲۱ روز پیش از حرکت قطار، با کسر 10 درصد قیمت بلیط قطار بازپس داده می شود.

بلیط خریداری شده تا سه ساعت مانده به حرکت قطار با کسر سی درصد قیمت بلیط قطار بازپس داده می شود.

بلیط خریداری شده تا سه ساعت مانده بع حرکت قطار تا لحظه حرکت قطار با کسر پنجاه درصد قیمت بلیط قطار بازپس داده می شود.

امکان استرداد بلیط قطار بعد از حرکت قطار ممکن نیست.

منبع: بلیط قطار

بلیط قطار

بهترین نوع قطار کدام است

بهترین نوع قطار کدام است , همه کسانی که سفر با قطار را تجربه کرده اند اذعان دارند که سفر با قطار یکی از خاطره انگیرترین سفرهای طول عمرشان بوده است. به خصوص اینکه امروزه قطارها با تنوع های مختلفی...