اخبار هواییوبلاگ

ایکائو به کمبود خلبان تا سال ۲۰۳۶ هشدار داد

ایکائو اعلام کرد برای پاسخ به تقاضای رو به گسترش حمل و نقل هوایی تا سال ۲۰۳۶، به تربیت صدها هزار خلبان جدید نیاز خواهد بود.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، فانگ لیو- دبیر کل سازمان ایکائو- در سخنرانی خود در شهر مونترال کانادا گفت:

پیش‌بینی می‌شود تعداد پروازهای تجاری و مسافران در ۱۵ سال آینده دو برابر شود، در حالی که تعداد خلبانان و کارکنان صنعت هوایی رو به کاهش است.

وی به عواملی نظیر مسن تر شدن جمعیت و کاهش نرخ موالید اشاره کرد که باعث کوچک شدن میزان نیروی کار خواهد شد.

به علاوه صنعت هوایی با رقابت رو به رشدی با بخش های دیگر روبروست.

خانم لیو چنین نتیجه گرفت که صنعت هواپیمایی باید کارهای بیشتری را برای جذب و نگهداری نیروی کار و مدیران ماهر مورد نیاز خود در دهه های آینده انجام دهد.

طبق اعلام ایکائو، تا سال ۲۰۳۶ به حداقل ۶۲۰۰۰۰ خلبان با قابلیت به پرواز درآوردن هواپیماهایی با ۱۰۰ مسافر و بیشتر نیاز است و تنها هشت درصد از این تعداد تاکنون تربیت شده اند.

به گفته خانم لیو، داستان در خصوص مشاغلی چون کنترل کنندگان ترافیک هوایی، پرسنل نگهداری و سایر تکنسین های مورد نیاز نیز یکسان است و این تنها بخشی از هزاران طبقه شغلی مستقیم و غیرمستقیم در صنعت هوایی است که از روند کنونی اثر می پذیرد.

افزایش حمل و نقل هوایی باعث افزایش گردشگری و افزایش خرده فروشی های بلیط آنلاینی خواهد شد که وابسته به تحویل محصولات خود است.

سالانه ۴.۱ میلیارد انسان در جهان پرواز می کنند و یک سوم حمل بار جهان از طریق هوایی صورت می گیرد.

لیو علاوه بر چالش های کاری بر ضرورت تقویت زیرساخت های فرودگاهی نیز تاکید دارد:

برای مثال ۲۴ فرودگاه بین المللی در قاره آفریقا وجود دارد که در صورت افزایش ترافیک هوایی در دو سال آینده، پاسخگوی نیازها نخواهند بود.

شغل خلبانی در دو دهه آینده

به نقل از بلومبرگ، طی چند سال گذشته، با افزایش تعداد سفرهای هوایی و ثبت رکوردهای جدید، ایرلاین‌ها به ویژه ایرلاین‌های آسیایی، هواپیما های جدیدی را به ارزش صدها میلیارد دلار سفارش داده‌اند.

این مساله باعث کمبود خلبان ماهر شده است و به نظر می‌رسد این وضعیت در آینده بدتر شود.

آن‌طور که شرکت آمریکایی بوئینگ پیش‌بینی کرده است، جهان تا سال ۲۰۳۶ میلادی به ۶۳۷۰۰۰ خلبان جدید نیاز خواهد داشت که بیشتر آن‌ها مورد نیاز ایرلاین‌های منطقه آسیا- اقیانوسیه خواهد بود.

این منطقه ۴۰ درصد از کل خلبانان مورد نیاز را شامل می‌شود که بیشتر از مجموع نیاز منطقه‌های اروپا و آمریکای شمالی است. این دو منطقه به ترتیب ۱۷ درصد و ۱۸ درصد از خلبانان جدید را نیاز دارند.

در عین حال منطقه خاورمیانه به ۱۰ درصد از این خلبانان نیاز دارد که کمترین میزان نیاز در جهان محسوب می‌شود.

سایر مناطق جهان نیز ۱۵ درصد از خلبان ها را نیاز خواهند داشت.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید