تور یزد

تور یزد

تور یزد

تور یزد ، یزد مرکز استان یزد و در مرکز ایران واقع شده است، این شهر در دشتی گسترده به نام دشت یزد-اردکان و در میان رشته کوه های شرکوه و خزانق واقع شده است. یزد شهری آباد از دوره هشتم هجری به بعد که توسط اتابکان به سرعت پیشرفت کرده و تبدیل به شهری بی نظری شده است. شهر یزد از زمان های گذشته و در طول تاریخ یکتا پرست بوده اند و به همین علت این منطقه را دارالعباده می نامیدند، یکی دیگر از القاب یزد دارالعلم است. شهر یزد دارای بیشتر مردم باسواد در کشور است و در سال ۹۵ مقام نخست را در میزان پذیرفتگان کنکور سراسری در کشور دارد، شهر یزد به دلیل بادهای بسیاری که در آن جریان دارد هم به عنوان شهربادگیرها هم معروف است، همچنین از دیگر القاب یزد میتوان به «عروس کویر» و شهر دوچرخه ها هم اشاره کرد.

تور ارزان یزد

یزد خصوصیات منحصر به فرد فراوانی دارد و از جمله آنها میتوانیم به غذاهای محلی ورجه یک آن اشاره کنیم که هر کسی را شیفته خود میکند، غذاهای محلی یزد بیشتر به صورت اش پخته می شوند. که از انواع آن میتوان به آش گندم، آش شولی، آش شلغم، آش سمبوسک، آش ماش، آش کدو، آش عدس، آش بلغور، آش آلو، آش سبزی، آش انار نام برد، البته به جز آش میتوانید غذاهایی مانند قیمه نخود، خورش آلو و قلیه سیب زمینی، کوفته کباب، کوفته هویج، کوفته نخودچی، قلیه کدو، کوفته برنجی، قلبه کدو تنبل را هم سفارش بدهید و از خوردن آنها لذت ببردید.

تور یزد هوایی و تور زمینی یزد

تور یزد گردی

گردشگرانی که به یزد سفر می کنند، باید عاشق کویر و شهر های کویری باشند، در سفر به یزد با تاریخ و فرهنگ و هنر یکجا آشنا می شوید. سازه هایی بسیار هنرمندانه در شهر به چشم می خورد و همین امیر باعث گردیده تا شهر یزد در سازمان میراث جهانی یونسکو به عنوان بزرگترین شهر خشتی جهان به ثبت برسد. در شهر یزد اماکن گردشگری بسیاری وجود دارد، موزه آینه و روشنایی که در خیابان آیت الله کاشانی واقع شده یکی از این جاذبه های دیدنی است که حتما باید سری به آن بزنید.

این عمارت که در سال ۱۳۲۰ به دست صراف زاده ساخته شده و در آن زمان از این عمارت به عنوان مهمان سرای خصوصی استفاده می کردند، و امروزه از این مکان به عنوان موزه نور و استفاده از نور و روشنایی در ایران استفاده میشود، در این موزه ابزار روشنایی مانند نفت سوز، پیه سوز، شمع سوز و ابزارهای روشنایی برقی در معرض دید عموم قرار دارد، این موزه در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برج خاموشان

برج خاموشان، یکی دیگر از اماکن تاریخی که در یزد میتوانید ببینید، بنایی مربوط به زرتشتیان است که در ۱۵ کیلومتری شهر یزد واقع گردیده است، این بنا دخمه یا دادگاه زرتشتیان بوده و از آنها به عنوان مکانی برای قرار دادن مردگان خود استفاده میکردند، زرتشتیان اموات خود را در داخل این دخمه ها قرار می دادند تا کرکس ها از آنها تغذیه کنند و سپس استخوان های به جای مانده را درون دخمه می ریختند، زرتشتیان در آن زمان این کار را برای جلوگیری از الودگی خاک انجام میدادند، ولی امروزه زرتشتیان هموطن به شیوه معمول کشور مراسم خاکسپاری را انجام می دهند.

جاذبه های تاریخی و گردشگری یزد

آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر، این معماری تاریخی در دوران صفویه بنا شده و در ۲۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است، آسیاب آبی اشکذر بزرگترین آسیاب در ایران است و در گذشته با استفاده از آب قنات همت آباد سنگ های آن را به حرکت درمی آوردند، این آسیاب در زیر زمین ساخته شده و ارتفاع آن از سطح زمین حدود ۷ متر است، این آسیاب در دل کویر ساخته شده و جذابیت خاصی به آن بخشیده است، این بنای تاریخی هم در آثار ملی به ثبت رسیده است.

آرامگاه محمد قاضی

آرامگاه سید رکن الدین محمد قاضی، یکی دیگر از بنا های تاریخی که از قرن هشتم هجری تا کنون در شهر یزد خودنمایی می کند، این بنای زیبا در جوار مسجد جامع یزد قرار دارد، گنبد این بقعه بسیار زیبا است و نقش های روز کنبد به شکل شبدری از دو چوسته پیوسته تشکیل شده است، و کاشی های معرق شده با رنگ های لاجوردی و فیروزه ای و سفید به زیبایی این گنبد افزوده است، این بنا به عنوان مدرسه، کتابخانه، رصدخانه، دارالشفاء، خانقاه، مسجد و بیت الادویه استفاده می شده، امروزه تنها قسمتی از این بنا به جای مانده است، همچنین این بنای تاریخی هم در آثار ملی به ثبت رسیده است.

تور یزد دالاهو

زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه) ، از آثار تاریخی که در یزد میتوانید از آن بازدید کنید مدرسه ضیائیه یا همان زندان اسکندر است، این بنا مربوط به قرن هفتم هجری قمری است و در منطقه ای به نام فهادان یزد واقع گردیده است، در نزدیکی این مدرسه بقعه دوارده امام واقع گردیده است، برخی از باستان شناسان معتقد هستند که این بنا مربوط به دوران اسکندر مقدونی است که از آن به عنوان زندان استفاده می کردند، و برخی هم معتقد هستند که این بنا را ضیاالدین حسین رضی در سال ۶۳۱ بنا کرده است،

و پس از آن فرزندان او در سال ۷۰۵ این بنا را تکمیل کرده اند، این بنا یک کنبد زیبا دارد که از خشت خام ساخته شده است و ارتفاع آن به ۱۸ متر می رسد. ولی امروزه بسیاری از تزئینات داخلی آن از بین رفته است، زندان اسکندر یکی از بنا های تاریخی در یزد است که در آثار ملی به ثبت رسیده است.

قنات زارچ

قنات زارچ، طولانی ترین قنات در ایران و جهان که به طول ۱۰۰ کیلومتر می رسد، این قنات از روستای فهرج یزد شروع می شود و پس از عبور از مناطق و محله های مختلف به سمت زارچ یزد امتداد پیدا می کند، این قنات در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است، و قدمت آن را قبل از اسلام می دانند. در میانه مسیر این قنات مسجد جامع بنا شده تا از آن برای وضو گرفتن استفاده کنند.

منارجنبان خرانق

منارجنبان خرانق، روستای خرانق هم مانند دیگر آثار زیبای تاریخی که در یزد است یکی از میراث های فرهنگی کشور است، در این روستا بناهای ارزشمندی مانند منارجنبان تمام خشتی وجود دارد که دیدنی ترین منارجنبان دنا است، این بنا با معماری فوق العاده ساخته شده و تاریخ آن به دوران ساسانی باز می گردد، و گفته می شود که منارجنبان خرانق قدمتی بیش از منارجنبان اصفهان دارد.

سرو ابرکوه

سرو ابرکوه، حتما سری به پیر ترین موجود زنده دنیا بزنید، و از دیدن آن هیجان زده شوید، این سرو پیر که قدمت آن را کارشناسان به ۴ هزار سال تخمین زده اند در شهرستان ابرکوه قرار دارد، طبق نظریه های مختلف و افسانه های کهن کاشت این درخت را به پسر نوح و یا زرتشت نسبت داده اند.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین، یکی از کهن ترین بناهای عمومی که قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش می رسد در ۶۰ کیلومتری جاده یزد-کرمان قرار دارد، این بنا در زمان شاه عباس و به دستور شاه ساخته شده و برای ساخت آن از آجرهای خشتی استفاده شده است، کاروانسرای زین الدین امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری در یزد تبدیل گردیده است.

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد، بنایی که مربوط به دوره قبل از حکومت قاجار است، و در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر یزد قرار دارد، قدمت این یخچال را به دوران صفویه احتمال می دهند، این بنا هم یکی دیگر از جاذبه های دیدنی در یزد است. امام زاده سید جعفر(ع)، بقعه ای تاریخی که مربوط به نوه ی امام زاده ابوجعفر محمد که در نزدیکی دروازه قرآن یزد واقع شده است، این بنای تاریخی و عرفانی مربوز به قرن پنجم هجری است و از گذشته تا حال مکانی برای عبادت و زیارت در یزد بوده است.

تور یزد از مشهد

آتشکده بهرام یزد (آتشکده ورهرام)، عمارتی مربوز به زرتشتیان که در خیابان کاشانی یزد واقع شده است، این عمارت شامل ساختمان و باغی زیبا و با صفا است که درخت هایی سرسبز به آن زیبایی دوچندان بخشیده اند. این بنا برای نگهداری از آتش مقدس زرتشتیان استفاده می شده که با نام آتشکده ورهرام شهرت دارد، تاریخ این بنا به حدود ۱۵۰۰ سال می رسد و از نظر تاریخی مکانی بسیار مهم بوده که امروزه به محلی برای بازدید گردشگران است.

کنیسه ملا آقا

کنیسه ملا آقا، بنایی مربوز به دوران قاجار که یکی از جاذبه های گردشگری در یزد است، و گردشگران ایرانی و خارجی برای دیدن آن به این شهر سفر می کنند این بنای تاریخی و کهن به نام کنیسه ی ملا آقا در شهر یزد واقع گردیده است. تور یزد هوایی و تور زمینی یزد را در اینجا رزرو کنید و تور ارزان یزد و یزد گردی را ببینید، تور یزد دالاهو از شهرهای اصفهان و شیرازو مشهد را در لی تور رزور کنید.

تور یزد از شیراز

خدمات تورگردی لی تور فقط از تهران انجام نمی شود بلکه سایت لی تور با شناسایی آژانس های مسافرتی معتبر در کل شهرهای ایران و ایجاد همکاری با آنها، خدمات تورگردی را به همه شهرهای ایران عزیز گسترش داده است. شهر شیراز یکی از این شهرهاست که در آنجا خدمات مربوط به تور یزد قابل دسترسی است. با توجه به اینکه همه بسته های مسافرتی لی تور مبدا پروازی تهران را دارند، شما در هر کدام از شهرهای ایران زمین که باشید می توانید به صورت تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین از طریق سایت لی تور اقدام به رزرو بهترین تور یزد با قیمت مناسب کنید.

تور یزد


هتل های یزد

هتل صفائیه یزد, هتل یاغ مشیر الممالک, هتل سنتی فاضلی, هتل داد, هتل الزهرا یزد

دیدگاهتان را بنویسید